|
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр № 1
Сэдэв: Шугаман үйлдлийн дараалал
Хамрах
хүрээ : 8 а ангид
Хугацаа:
40минут
Зорилго: Аливаа мэдээллийг боловсруулах үйлийг төлөвлөн
гүйцэтгэх арга барилд суралцах.
Зорилт:
·
Аливаа үйл ажиллагааг төлөвлөх, гүйцэтгэх
·
Программ нь компьютер биелүүлэхээр, түүнд
ойлгомжтойгоор бичигдсэн үйлдлийн дараалал
болохыг ойлгох
·
Үйлдлийн дарааллыг үгээр илэрхийлэх
·
Үгээр илэрхийлсэн үйлдлийн дарааллыг биелүүлж, үр дүнг
тооцоолох.
Хэрэглэгдэхүүн: Сурах
бичиг, ТӨМ, үзүүлэн, самбар, шохой, мультимедиа хэрэглэгдэхүүн, слайд
Сургалтын
арга: Асуудал дэвшүүлж асуудлыг шийдвэрлэх, Харилцан
ярилцах
Хичээлийн явц
|
|
|
|
|
|
Хичээлийн элемент
|
Багшийн үйл ажиллагаа/б/
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа/ с/
|
Үнэлгээ
Багшийн санал
Анхаарах зүйл
|
|
Сэргээн санах буй сэдэл
төрүүлэх хэсэг
3/мин/
|
Алгоритмын талаар ярилцана.
|
Багш болон анги хамт
олонтойгоо хамтран ярилцана.
Өмнөх үзсэн мэдлэг дээрээ
тулгуурлана.
|
Багш жишээ гаргаж өгж болно.
|
|
Асуудал дэвшүүлэх
8/мин/
|
Мультимедиа хэрэглэгдэхүүн
Слайд 2.1 харуулан асуудал дэвшүүлэн ярилцана.
Монгол гэр хэрхэн дэс
дарааллаар барьдаг талаар ярилцан мэдээлэл солилцоно.
Хамтдаа гэр барих дарааллыг
хийж гүйцэтгэнэ.
Гэр барих дарааллыг хэрхэн
блок схемийн аргаар хэрхэн хийж гүйцэтгэх талаар ярилцана.
|
Багштай хамтран хийж
гүйцэтгэнэ.
Багш болон анги хамт
олонтойгоо ярилцан мэдлэгээ хуваалцана.
|
|
|
Асуудал шийдвэрлэх
9/мин/
|
Монгол гэр барих дарааллыг
хамааран блок схемийн аргаар хийж гүйцэтгэнэ.
Мультимедиа хэрэглэгдэхүүн
Слайд 2.2 харуулан хамтдаа хийнэ.
Энэ арга нь алгоритмын ямар бүтэц болохыг
ярилцана.
|
Багшийн хэлж байгаа зүйлийг
анхааралтай сонсож блок схемийн аргаар дүрсэлнэ.
|
Ойлгосон сурагчид нь
мэдэхгүй сурагчид очиж туслах
|
|
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх
11//
|
Алгоритм
гэж юу? Гэсэн ойлголтыг өгнө.
Слайд1.1,слайд1.2,
слайд1.3 үзүүлнэ.
Алгоритмыг
хэрхэн дүрслэдэг талаар ярилцан слайд1.6, слайд1.7, слайд1.8, слайд 1.9 слайд 1.10, слайд 1.11, слайд 1.12 үзүүлнэ.
Шугаман
алгоритмын талаар слайд1.13, слайд 1.14 үзүүлнэ. Тайлбйрлан үзүүлнэ.
|
Дэвтэртэй тэмдэглэл хөтөлнө.
Ойлгохгүй байгаа зүйлээ
багшаас асууж заалган зөвлөгөө авна.
|
|
|
Бататгах
6/мин/
|
Яст мэлхийн урлан программ
дээр блокоор гэр барих дарааллыг хийж гүйцэтгэнэ.
|
Сурах бичгийг ажиглан хийнэ.
|
Асуултад хариулах гэж байгаа
сурагчид нь гараа өргөн босож хариулах
|
|
Дүгнэх
2/мин/
|
Сурагчдаас энэ хичээлээс юу
сурч мэдсэн талаар нь яриулна.
|
Энэ хичээлээс юу сурч мэдсэн
талаар ярин өөрийгөө дүгнэнэ.
|
|
|
Гэрийн даалгавар
1/мин/
|
Анги дээр хийсэн блок схемээ
гүйцээх.
Алгоритмын үгээр илэрхийлэх
аргаа хийж ирнэ.
|
Гэрийн даалгаврыг дэвтэртээ
тэмдэглэж авах
|
Дэвтэр дээр бичиж ирэх
|
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр № 2
Сэдэв: Салаалсан алгоритм
Хамрах хүрээ : 8 а ангид
Хугацаа: 40минут
Зорилго: Аливаа зүйлийг боловсруулахад алгоритмыг хэрхэн ашиглахад
суралцах
Зорилт:
·
Үйлдлийн дараалал нь нөхцөлөөс хамаарч өөр өөр үйлдэл
хийж болохыг ойлгох
·
Салаалсан алгоритмыг үгээр илэрхийлэх
·
Үгээр илэрхийлсэн үйлдлийн дарааллыг биелүүлж, үр дүнг
тооцоолох.
Хэрэглэгдэхүүн: Сурах
бичиг, ТӨМ, үзүүлэн, самбар, шохой, мультимедиа хэрэглэгдэхүүн, слайд
Сургалтын арга: Асуудал дэвшүүлж асуудлыг шийдвэрлэх, Харилцан ярилцах
Хичээлийн явц:
|
Хичээлийн элемент
|
Багшийн үйл ажиллагаа/б/
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа/ с/
|
Үнэлгээ
Багшийн санал
Анхаарах зүйл
|
|
Сэргээн санах буй сэдэл
төрүүлэх хэсэг
3/мин/
|
Алгоритмын талаар
ярилцана.
|
Багш болон анги хамт
олонтойгоо хамтран ярилцана.
Өмнөх үзсэн мэдлэг
дээрээ тулгуурлан
|
Багш жишээ гаргаж өгж
болно.
|
|
Асуудал дэвшүүлэх
8/мин/
|
Мультимедиа
хэрэглэгдэхүүн
Слайд 2.5 харуулан асуудал дэвшүүлэн ярилцана.
Цаг агаарын мэдээ
үзээд бат хэрхэн зөв сонголт хийх талаар ярилцана.
|
Багштай хамтран хийж
гүйцэтгэнэ.
Багш болон анги хамт
олонтойгоо ярилцан мэдлэгээ хуваалцана.
|
|
|
Асуудал шийдвэрлэх
9/мин/
|
Бат гараах боллоо бат
ямар сонголт хийх вэ? Ямар сонголт хийвэл зөв вэ ямар үр дүнд хүрэх талаар
ярилцана.
Мультмедиа
хэрэглэгдэхүүн
Слайд 2.6 харуулан хамтдаа хийнэ.
Энэ арга нь алгоритмын ямар бүтэц болохыг
ярилцана.
|
Багшийн хэлж байгаа
зүйлийг анхааралтай сонсож блок схемын аргаар дүрслэнэ.
|
Ойлгосон сурагчид нь
мэдэхгүй сурагчид очиж туслах.
|
|
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх
11//
|
Алгоритм
шинж чанарын талаар ойлголт өгнө.
Слайд1.4,слайд1.5, үзүүлнэ.
Салаалсан
алгоритмын талаар слайд1.15, слайд 1.16 үзүүлнэ. Тайлбарлан үзүүлнэ.
|
Дэвтэртэй тэмдэглэл
хөтөлнө.
Ойлгохгүй байгаа
зүйлээ багшаас асууж заалган зөвлөгөө авна.
|
|
|
Бататгах
6/мин/
|
Яст мэлхийн урлан
программ дээр блокоор гэр барих дарааллыг хийж гүйцэтгэнэ.
|
Сурах бичгийг ажиглан
хийнэ.
Багшаас зөвлөгөө авч
болно.
|
Асуултад хариулах гэж
байгаа сурагчид нь гараа өргөн босож хариулах
|
|
Дүгнэх
2/мин/
|
Сурагчдаас энэ
хичээлээс юу сурч мэдсэн талаар нь яриулна.
|
Энэ хичээлээс юу сурч
мэдсэн талаар ярин өөрийгөө дүгнэн.
|
|
|
Гэрийн даалгавар
1/мин/
|
Анги дээр хийсэн блок
схемээ гүйцээх.
Алгоритмын үгээр
илэрхийлэх аргаа хийж ирнэ.
|
Гэрийн даалгаврыг
дэвтэртээ тэмдэглэж авах
|
Дэвтэр дээр бичиж
ирэх
|






0 comments:
Post a Comment